سیستم مدیریت محیط زیست

سیستم مدیریت محیط زیست شرکت پتروشیمی جم‌پیلن در راستای حفاظت از محیط زیست و دستیابی به اهداف استراژیک خود که همانا تولید با رویکرد توسعه پایدار و صیانت از محیط زیست و همچنین براساس خط مشی تعیین شده با هدف حذف یا کاهش آلاینده های زیست محیطی و مدیریت پسماند، تعهد به رعایت الزامات قانونی و حفاظت محیط زیست با تاکید بر اقدامات پیشگیرانه ، مصرف بهینه انرژی و همین طور پایبندی بر اجرای اصل پنجاهم قانون اساسی تمامی فعالیت ها و فرآیندهای خود را طرح ریزی و اجرا می نماید.

فعالیت های زیست محیطی شرکت پلی پروپیلن جم در حوزه پسماند ، پساب ، هوا و مسئولیت های اجتماعی به شرح ذیل می باشد.

 1. شرکت پتروشیمی جم‌پیلن دو سال متوالی (99-98) موفق به اخذ دریافت جایزه صنعت سبز کشور شده است.
 2. پیاده سازی استاندارد سیستم مدیریت محیط زیست(ISO14001)
 3. اجرای طرح خوداظهاری در پایش توسط شرکت معتمد سازمان حفاظت محیط زیست.
 4. یکی از اقدامات اساسی که از سال 88 شروع شده جلوگیری از انتشار 10 هزار تن گاز گلخانه ای به محیط در سال که به همین منظور پگیج OFF GAS راه اندازی شده است ، فرایند شرکت پتروشیمی جم‌پیلن براساس طراحی بازل با هدف توسعه پایدار، طراحی و گام نهایی در راستای صنعت سبز با حذف کامل گاز ارسالی به فلر و برگشت آن به چرخه تولید برداشته شده است.
 5. یکی از پروژ های مهم زیست محیطی ، بوستان شرکت پتروشیمی جم‌پیلن واقع در بلوار امام علی (ع) شهر عسلویه است که طی روند تعاملی با سازمان حفاظت محیط زیست در زمینی به مساحت 8000 متر مربع  و متشکل گونه های گیاهی  بر اساس جنبه زیبایی در طراحی پارک و فضای سبز شهری در نظر گرفته شده است  که طی انعقاد تفاهم نامه با شهرداری شهر عسلویه اجرای شده است.
 6. یکی از طرح های مهم در حوزه پسماند. اهدای باکس بازیافت به منظور ترویج فرهنگ تفکیک زباله خشک از مبدا بوده است هدف از اجرای این طرح . مدیریت پسماند ضایعات خشک پیش از تبدیل شدن به زباله و تحمیل هزینه های جانبی و جلوگیری از هدر رفت منابع و ثروت ملی است.
 7. راه اندازی پگیج تصفیه پساب:
  راه اندازی پگیج تصفیه به روش انعقاد و لخته سازی و تامین آب خاکستری به ظرفیت 15 متر مکعب جهت مصارف آبیاری و کشاورزی قابل استفاده می باشد.
 8. پروژه جمع آوری ذرات معلق و فاین خروجی از اکستروژن (F-8003)
  F-8003 وظیفه انتقال هوا به محیط بیرون را دارد اما عملا مقدار قابل توجهی فاین بسته به نوع گرید به محیط بیرون منتشر می شود که باعث آلودگی هوا می گردد طبیعتا سلامتی پرسنل و حتی تجهیزات اسیب وارد می کند لذا پروژه ای تحت عنوان جمع آوری این غبارات پلیمری تعریف شد. خوشبختانه با انجام این پروژه غبارات پلیمری ایجاد شده که تا قبل از نصب پروژه راه خروجی جز به محیط اطراف نداشت هم اکنون با تعبیه بگ فیلتر جدید جمع آوری می شود.
 9. پروژه 3R
  این پروژه به شناسایی و بروز آوری مقدار و نوع پسماند های تولیدی به تفکیک هر واحد و علل ( فرایندی – عملیاتی – تعمیراتی – محیطی – پرسنلی ) تولید پسماند کمک می کند و در جهت کاهش هزینه های مدیریت پسماند از طریق بهبود روش های نگهداری حمل و بسته بندی ، کاهش تولید ضایعات، جبران بخشی از هزینه های تولید پسماند از طریق فروش را در بر می گیرد.
 10. اجرای طرح محله سبز:
  طرح آموزشی فرهنگ سازی محیط زیستی(تفکیک پسماند، توزیع بروشورهای آموزشی و کیسه های تفکیک پسماند) با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست استان بوشهر و گروه آموزشی ملاصدا(گاما) مرحله اول آن در سال 98 در شهر بوشهر سال انجام شد و در سال 99 سایر شهرستانهای استان بوشهر(کنگان ،دیر،خورموج،جم،عسلویه،گناوه،دیلم) در حال آموزش می باشد.
 11. پروژه  LDAR
  در این مرحله کلیه تجهیزات در ابتدا بوسیله آنالایزر PID مورد بررسی قرار می گیرند و بر اساس استاندارد های انتشار به تجهیزات دارای نشتی و یا تجهیزات فاقد نشتی تقسیم بندی خواهند شد و به بررسی شناسایی منابع بالقوه انتشار آلاینده های گازی در واحد های مجتمع مانند مخازن ، ذخیره خروجی شیرهای اطمینان،پمپ ها، و فلنج ها و غیره می پردازد و انجام این پروژه( LDAR) باعث کاهش تلفات محصول ، افزایش ایمنی برای کارکنان و اپراتورها، کاهش تماس جامعه اطراف با آلاینده ها ، کاهش هزینه های انتشار و کمک به واحد ها در جهت جلوگیری از اقدامات اجرایی می شود.
 12. پروژه EMP
  EMP برنامه مدیریت محیط زیست شامل فعالیت های لازم الاجرا طی دوران ساخت و بهره برداری می باشد، این طرح  کنترل های زیست محیطی و عملیات پایش مورد نظر را ساماندهی می کند.و اثرات منفی طرح مورد سنجش قرار می گیرد در واقع ابزاری برای برنامه ریزی جهت اطمینان از اینکه پیامدهای زیست محیطی منفی کاهش یافته است.

پروژه  ارزیابی چرخه حیات محصول LCA /LCP  :

 1. شرکت پتروشیمی جم‌پیلن برای ارزیابی چرخه عمر محصول خود در گرید های مختلف مورد بررسی قرار داده تا در راستای الزامات زیست محیطی گامی موثر بردارد. این پروژه با استفاده از نرم افزار SIMSPRO   محاسبه و مستند گردیده است.
 2. پروژه نصب سیستم پایش انلاین ذرات دودکش بر روی سیلوهای هموژن توسط پیمانکار در مرحله اجرا می باشد.
 3. کاهش آلاینده های صنعتی ، مدیریت پسماند ، صیانت و ارتقای فضای سبز ، احیای سنت نیک درختکاری و نیز توسعه استفاده از انرژی پاک و تجدید پذیر از جمله فعالیت های زیست محیطی شرکت پتروشیمی جم‌پیلن است.